Ακάθεκτη συνεχίζει τη συλλογή τίτλων η Μπαρτσελόνα, που άνοιξε και τη νέα σεζόν με «κούπα». Οι Καταλανοί μετά το 2-1 του «Σαν Μαμές» επικράτησαν αυτή τη φορά της Αθλέτικ Μπιλμπάο με 3–0 στο «Καμπ Νου» και έφτασαν στην κατάκτηση του ισπανικού Super Cup. Στον πρώτο αγώνα που είχε διεξαχθεί στο «Σαν Μαμές», οι «μπλαουγκράνα» είχαν νικήσει με 2-1.

Η ομάδα του Χοακίν Καπαρός άντεξε μονάχα ένα ημίχρονο απέναντι στους «μπλαουγκράνα» και αυτό κυρίως λόγω του εκπληκτικού Γκόρκα Ιραϊόθ. Ο τερματοφύλακας της Μπιλμπάο κράτησε το μηδέν στα πρώτα 45 λεπτά σταματώντας τόσο το πλασέ του Λιόνελ Μέσι όσο και την εκπληκτική εναέρια προσπάθεια του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς.

Ο Βάσκος πορτιέρο λύγισε τελικά στο 50' όταν ο «Ιμπρα» με έκπληκτο τακουνάκι βρήκε τον Μέσι, που χωρίς να συναντήσει καμία αντίσταση ντρίμπλαρε τον αμυντικό και στη συνέχεια πλάσαρε με το δεξί πάνω από το Ιραϊόθ για το 1-0.

Το δεύτερο τέρμα της «Μπάρτσα» θα μπορούσε να είχε έρθει 11 λεπτά αργότερα όμως η κεφαλιά του Πουγιόλ μετά το κόρνερ του Τσάβι κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Τελικά το 2-0 έγινε στο 67' όταν ο Ντάνι Αλβες κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Λιονέλ Μέσι σκοράροντας για δεύτερη φορά στο παιχνίδι.

Στο 72' ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς άφησε τη θέση του στον Μπόγιαν Κρκιτς και αποθεώθηκε από τους φίλους της Μπαρτσελόνα. Ο νεαρός ισπανός δεν χρειάστηκε παρά μόνο ελάχιστα δευτερόλεπτα για να γράψει το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ, αφού εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ασυνεννοησία του Ιραϊόθ με τους αμυντικούς του και κλέβοντας τη μπάλα την έστειλε στην κενή εστία διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.