Νίκησε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-0 στον τελικό του Champions League.

altΗ Μπαρτσελόνα είναι η φετινή νικήτρια του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς στον τελικό που διεξήχθη στο «Ολίμπικο» της Ρώμης επικράτησε της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-0 (10΄ Ετό, 70΄ Μέσι). Πρόκειται για τον τρίτο τίτλο των «μπλαουγκράνα» στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, ενώ αντίθετα ο αποψινός ήταν ο πρώτος χαμένος τελικός των «κόκκινων διαβόλων», που μετρούσαν τρεις νίκες σε ισάριθμους τελικούς στην ίδια διοργάνωση. Δεδομένων των αμυντικών ελλείψεων της ομάδας του (Μάρκεζ, Αμπιντάλ, ΝτάνιΆλβες), ο Γκουαρντιόλα ξεκίνησε με τον Πουγιόλ δεξί μπακ και τον Τουρέ πλάι στον Πικέ, στο κέντρο της άμυνας. Στα χαφ ο Μπούσκετς ήταν ο «κόφτης» με τους Τσάβι, Ινιέστα να τον πλαισιώνουν από δεξιά και αριστερά, αντίστοιχα, ενώ τη «δύναμη πυρός» αποτελούσε το «μαγικό τρίο» των Ετό, Μέσι και Ανρί, με τους δύο τελευταίους να ελέγχουν επίσης τις προωθήσεις των πλάγιων της Μάντσεστερ. Από την πλευρά της, η αγγλική ομάδα είχε επίσης παραταχθεί με σχηματισμό 4-3-3. Οι Ο΄ Σέι (δεξιά), Εβρά (αριστερά), Φέρντιναντ και Βίντιτς (στόπερ) αποτελούσαν την οπισθοφυλακή, ο Κάρικ ήταν ο κεντρικός μέσος συνεπικουρούμενος από τους Αντερσον (δεξιά) και Γκιγκς (αριστερά), ενώ την επιθετική γραμμή αποτελούσαν οι Ρονάλντο (μέση), Παρκ (δεξιά, ο πρώτος Ασιάτης που έπαιξε σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ) και Ρούνεϊ (αριστερά).

Οι Αγγλοι ξεκίνησαν πιο επιθετικά και είχαν δύο καλές στιγμές στα πρώτα λεπτά, αμφότερες με πρωταγωνιστή τον Κριστιάνο Ρονάλντο: στο 2ο λεπτό ο Πορτογάλος άσος εκτέλεσε απευθείας φάουλ από περίπου 30 μέτρα υποχρεώνοντας σε ασταθή απόκρουση τον Βαλντές, για να διώξει προ του Παρκ ο Πικέ σε κόρνερ, ενώ στο 7΄ και το 9΄ άλλα δύο καλά σουτ του Ρονάλντο ανησύχησαν τον Ισπανό τερματοφύλακα. Οι έως τότε επιφυλακτικοί «μπλαουγκράνα», όμως, ευτύχησαν να προηγηθούν στην αμέσως επόμενη φάση, δηλαδή στην πρώτη ολοκληρωμένη επιθετική προσπάθειά τους, αλλάζοντας άρδην τις ισορροπίες της αναμέτρησης: στο 10΄, λοιπόν, ο Μέσι ξεκίνησε την επίθεση πασάροντας στον Ινιέστα, που με κάθετη πάσα «τρύπησε» την άμυνα των «κόκκινων διαβόλων». Παραλήπτης της μπάλας ο Ετό, ο οποίος ντρίμπλαρε με χαρακτηριστική ευκολία τον Βίντιτς και ανάγκασε τον Φαν ντερ Σαρ να μαζέψει τη μπάλα από τα δίχτυα του, σκοράροντας το 4ο εφετινό γκολ του στη διοργάνωση (σε 10 αγώνες).

Η Μάντσεστερ αδυνατούσε να απειλήσει την αντίπαλό της μέσα στην, ως εκ τούτου λοιπόν φρόντιζαν να σουτάρουν οσάκις τους δινόταν η ευκαιρία, γνωρίζοντας ότι απέναντί τους δεν έχουν και τον καλύτερο γκολκίπερ του κόσμου. Ετσι, μετά τα τρία σουτ του Ρονάλντο στο πρώτο δεκάλεπτο, στο 17΄ ο Γκιγκς εκτέλεσε ωραία το φάουλ στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 19΄ ο Μέσι είχε μια καλή προσπάθεια που έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ, στο 27΄ το φάουλ του Τσάβι κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Φαν ντερ Σαρ και αυτή ήταν η ιστορία του πρώτου ημιχρόνου.

altΗ επανάληψη είχε να επιδείξει μεγάλες συγκινήσεις από πολύ νωρίς, καθώς οι «μπλαουγκράνα» έπιασαν ένα εκπληκτικό πεντάλεπτο χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες για ισάριθμα γκολ και έχοντας ένα δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσάβι, στο 53΄. Λίγο νωρίτερα (48΄) ο Ανρί είχε «εκθέσει» τον Φέρντιναντ αλλά το πλασέ του απέκρουσε σωτήρια ο Φαν ντερ Σαρ, ενώ στο 49΄ ο Ολλανδός μόλις που πρόλαβε τον Ετό στην μπαλιά του Σιλβίνιο. Η είσοδος του Τέβες έδινε μεν, θεωρητικά, μεγαλύτερη επιθετική ισχύ, στον αντίποδα όμως ήταν εμφανής η απουσία των τρεξιμάτων του Αντερσον τον οποίο ο Αργεντινός αντικατέστησε. Βλέποντας την κλεψύδρα του αγώνα να αδειάζει και την ομάδα του ανίκανη να απειλήσει, ο Αλεξ Φέργκιουσον πέρασε και τον Μπερμπάτοφ, στην τελευταία κίνησή του μήπως και αντιστρέψει την κατάσταση. Τέσσερα λεπτά αργότερα, όμως, η φαλτσαριστή κεφαλιά του Μέσι στη «συστημένη» σέντρα του Τσάβι έστειλε τη μπάλα να περάσει πάνω από τον μεγάλο Ολλανδό τερματοφύλακα της Γιουνάιτεντ και να καταλήξει στην αριστερή γωνία του, κάνοντας το 2-0. Το τέρμα του εκπληκτικού Αργεντινού σηματοδοτούσε την ανάδειξή του (και τυπικά) ως πρώτου σκόρερ της εφετινής διοργάνωσης (9 γκολ), ενώ σήμανε την πρώτη ήττα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε τελικό της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης (Κύπελλο Πρωταθλητριών και Τσάμπιονς Λιγκ).

Εξαιρουμένης της ευκαιρίας του Ρονάλντο στο 72΄ (τον νίκησε ο Βαλντές), η Μπαρτσελόνα απώλεσε στη συνέχεια σημαντικές ευκαιρίες να δώσει μεγαλύτερο εύρος στην διαφορά του σκορ. Όσο και αν ακούγεται απίστευτο, ο Πουγιόλ έφτασε μια ανάσα από το γκολ τόσο στη φάση του 74΄ (κεφαλιά στο φάουλ του Τσάβι), όσο και σε εκείνη του 85΄, που «έσκαψε» τη μπάλα αλλά ο Φαν ντερ Σαρ μόλις που πρόλαβε να αποκρούσει. Το τελευταίο σφύριγμα του Ελβετού ρέφερι σήμανε την αποθέωση για τους Καταλανούς, που έφτασαν στο «τρεμπλ» αποδίδοντας σε όλη τη διάρκεια της αγωνιστικής περιόδου ένα εντυπωσιακά ποιοτικό, επιθετικό, ουσιαστικό και ταυτόχρονα θεαματικό και μοντέρνο ποδόσφαιρο, που δεν θα είναι υπερβολή αν λεχθεί ότι η Ευρώπη είχε πολλά χρόνια να δει.

Διαιτητής: Μάσιμο Μπουζάκα (Ελβετία)

Κίτρινες: Πικέ - Κρ. Ρονάλντο, Σκόουλς, Βίντιτς

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιόζεφ Γκουαρντιόλα): Βαλντές, Πουγιόλ, Τουρέ, Πικέ, Σιλβίνιο, Μπούσκετς, Τσάβι, Ινιέστα (90΄+ Πέδρο), Μέσι, Ετό, Ανρί (72΄ Κεϊτά).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ (Αλεξ Φέργκιουσον): Φαν ντερ Σαρ, Ο΄ Σέι, Φέρντιναντ, Βίντιτς, Εβρά, Παρκ (66΄ Μπερμπάτοφ), Κάρικ, Αντερσον (46΄ Τέβες), Γκιγκς (75΄ Σκόουλς), Κρ. Ρονάλντο, Ρούνι.