HOMOLOGACION

Περισσότερα
15 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1214 από iwanna
HOMOLOGACION δημιουργήθηκε από iwanna
Αν καποιος εχει κανει προσφατα Ηomologacion του πτυχιου του μπορει να μου πει τι δικαιολογικα χρειαζεται να καταθεσω στο υπουργειο παιδειας της Ισπανιας και πως μπορω να κανω την αιτηση μεσω internet?Ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
15 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 15 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1223 από hispanista
Απαντήθηκε από hispanista στο θέμα HOMOLOGACION
Κοίτα, όχι ότι έχω λάβει την απόφαση ακόμα, αλλά να σου πω τι χρειάζεσαι. Καταρχάς θέλεις μια μετάφραση όλου του expediente από ορκωτό μεταφραστή, συμπεριλαμβανομένου και του πτυχίου βέβαια.

Εδώ έχεις την αίτηση, την οποία μπορείς να καταθέσεις κατευθείαν στο registro αντί να στείλεις ταχυδρομικώς:
www.mepsyd.es/mecd/titulos/files/Anexo9-2.doc

Για να δεις τα δικαιολογητικά, πηγαίνεις στη σελίδα 4. Εσύ βασικά την 1 και την 4 θα συμπληρώσεις και θα καταθέσεις. Σε ενδιαφέρουν όλα τα δικαιολογητικά, εκτός από αυτά που γράφει διδακτορικό. Όπου γράφει για επικύρωση, την κάνεις στο registro. Πριν από εκεί όμως, θα πας να πληρώσεις τα προβλεπόμενα τέλη (tasas) σε οποιαδήποτε τράπεζα. Για να βρεις το ποσό, πηγαίνεις σε αυτή τη σελίδα: www.mepsyd.es/mecd/jsp/plantilla.jsp?id=972&area=titulos Για να κατεβάσεις το modelo 790, πηγαίνεις εδώ www.mepsyd.es/tasas/servlet/confirmatasa.pdf?mi=790&nt=079

Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις τη διαδικασία μέσω ίντερνετ και δε βρήκα τίποτα σχετικό, οπότε δεν μπορώ να σε διαφωτίσω.

Διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες πριν συμπληρώσεις οτιδήποτε. Κανονικά πρέπει να σου απαντήσουν μέσα σε 6 μήνες, αλλά μπορεί να στο καθυστερήσουν. Δεν ξέρω τι σπουδές έκανες, αλλά λίγο δύσκολο να μη σε βάλουν να εξεταστείς σε κάποια έστω λίγα μαθήματα... Μην αποθαρρύνεσαι πάντως. Κι αν δεις ότι αργούνε, επέμεινε και ενόχλησέ τους. Ναι, τελικά δε γίνονται μόνο στην Ελλάδα αυτά...


Καλή τύχη! ;)

Uno es capaz de lograr lo que sea, si su entusiasmo no tiene límites.
Last edit: 15 Χρόνια 3 Μήνες πριν by hispanista.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
15 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1229 από iwanna
Απαντήθηκε από iwanna στο θέμα HOMOLOGACION
Χίλια ευχαριστω!Με βοηθησες παρα πολυ σε αντιθεση με την πρεσβεια που ουτε το 1/3 απο αυτες τις πληροφοριες δεν μου ειπαν!!!! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
15 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1230 από Maraki
Απαντήθηκε από Maraki στο θέμα HOMOLOGACION
Συμφωνω με οσα εγραψε η φιλη hispanista.
Πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικη στην αιτηση σου και να ξερεις με ποιο ακριβως τιτλο σπουδων θελεις να γινει ισοτιμο και αναγνωρισμενο το πτυχιο σου με το αντιστοιχο ισπανικο.
Υπαρχει επισης καταλογος με τους τιτλους οπου μπορεις να βρεις τους ισπανικους τιτλους σπουδων.
Στο λεω αυτο γιατι η δική αιτηση απορριφθηκε γιατι ο τιτλος σπουδων μου (Πτυχιο Ευρωπαικων Σπουδων) δεν αντιστοιχουσε σε κανεναν ισπανικό.τιτλο προπτυχιακου προγραμματος.
Επισης να εχεις και στα υποψη σου οτι μπορει να σου ζητησουν τα αναλυτικα συλλαμπους των μαθηματων σου.
Αυτα, για ότι αλλο θελησεις εδω ειμαστε.

El espíritu humano avanza de continuo, pero siempre en espiral.
Goethe

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 9 Μήνες πριν #10519 από hispanista
Απαντήθηκε από hispanista στο θέμα HOMOLOGACION
Για να γίνονται γνωστά και τα ευχάριστα νέα, να πω ότι μια γνωστή μου κατάφερε να της αναγνωρίσει το ισπανικό Υπουργείο Παιδείας τον πανεπιστημιακό της τίτλο χωρίς να της πει να δώσει επιπλέον μαθήματα ή εξετάσεις! ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ! Η όλη διαδικασία μέχρι τη γνωστοποίηση της απόφασης κράτησε 9 μήνες! Επιτέλους, γιατί μόνο δυσκολίες και αναποδιές ακούω από εδώ και από εκεί! Μακάρι να ήταν έτσι και για όλους τους υπόλοιπους! :)

Uno es capaz de lograr lo que sea, si su entusiasmo no tiene límites.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #25405 από Nina2
Απαντήθηκε από Nina2 στο θέμα HOMOLOGACION
Hola!!! :)

Σκεφτομαι κι εγω να αρχισω τη διαδικασια αναγνωρισης του πτυχιου μου αλλα γενικα ακουω πολυ αποθαρρυντικα σχολια και δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο....ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω!!!! :-( Έχω σπουδασει φιλοσογια και παιδαγωγικη στη φιλοσοφικη του Αριστοτελείου. Πιστεύετε οτι θα μπορεσω να διεκπαιρεώσω τη διαδικασία χωρίς να μου ζητηθεί να εξεταστώ σε περαιτερω μαθήματα?? Αυτό που με ανησυχεί είναι το οικονομικό, καθώς απ΄οτι εχω καταλάβει το κόστος σπουδών στα ισπανικά πανεπιστημια είναι αρκετά υψηλο. Υπάρχει κάποια σελίδα στην οποία θα μπορούσα να πληροφορηθώ για τους αντίστοιχους τίτλους σπουδών?? Μένω στη Βαρκλώνη....σε ποιο πανεπηστιμιο θα έπρεπε να απευθυνθώ??? Ξερω...πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι πολύ μπερδεμένη!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.147 δευτερόλεπτα