Εστιατόρια που πρέπει να επισκεφτείτε στην Ισπανία!

Περισσότερα
14 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 14 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7031 από hispanista
Ξέρουμε πως ο τουρισμός επεκτείνεται και στη γαστρονομία μιας χώρας, επομένως γιατί να μην προτείνουμε εστιατόρια, μπαρ, ταβέρνες, κ.λπ. που αξίζει να επισκεφτούμε στην Ισπανία! Να δίνουμε όμως και κάποια βασικά στοιχεία για να μπορεί εύκολα να τα εντοπίσει ο καθένας!

Θα ξεκινήσω με το Fuelle που επισκέφτηκα πρόσφατα στη Θαραγόθα με τη φίλη Jana. Γιατί να το επισκεφτείτε; Γιατί είναι από τα παλιά εστιατόρια της πόλης, για την πολύ ξεχωριστή διακόσμησή του, αλλά και για να δοκιμάσετε την τοπική αραγονέζικη κουζίνα! Παραγγείλτε migas con uvas και ternasco a la brasa που είναι η σπεσιαλιτέ, αν και όλα είναι νοστιμότατα. Κρασάκι από την Cariñena φυσικά. Και κλείστε τραπέζι γιατί γίνεται πανικός. Αξίζει, αξίζει...

Ιδού και το site: www.el-fuelle.com/


Uno es capaz de lograr lo que sea, si su entusiasmo no tiene límites.
Last edit: 14 Χρόνια 3 Μήνες πριν by hispanista.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
14 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7037 από spy82
Αγαπητή Hispanista επικροτώ το θέμα και ανυπομονώ για νέα άρθρα, αν και δεν μπορώ να συνεισφέρω ιδιαίτερα..

Επειδή τον Φεβρουάριο ετοιμάζομαι για Βαρκελώνη-αν όλα πάνε καλά- όποιος γνωρίζει να μου προτείνει κάτι θα του ήμουν ευγνώμων. Εννοείται ότι μπορείτε να επεκταθείτε σε μπαράκια, μη σας πω ότι τα προτιμώ!!

...no está lo bello en las cosas, lo bello es como las ves..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
14 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7043 από Kostis
Απο την καθιστικη δουλεια εχω κανει κοιλια...Εχω κ την αγαπητη Hispanista να με κολαζει με εστιατορια...Δεν θελω πολυ...

YΓ Μου λειψατε...

Υ.Γ Για δωρο πρωτοχρονιας θελω μια σακουλα απο τα El Corte Ingles (δεν παω καλα yo sè)


Muchisimos besitos a todos

Δεν εισαι τουριστας εισαι ταξιδιωτης...

Δεν πρεπει να κοιταζεις αλλα να βλεπεις...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
14 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7044 από Jana
Bravo hispanista! Παντα με καινουργιες πληροφοριες και προτασεις!!! :)
Προσθετω κι εγω μια φωτο οπου φαινεται η διακοσμηση του μαγαζιου
(σε ολα τα σημεια παραδοσιακα αντικειμενα απο την αραγονια)
και δικαιολογει και το ονομα του σαν εστιατοριο μουσειο!


laversiondejana.blogspot.com
Συνημμένα:
Περισσότερα
14 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7068 από hispanista
Μπορείτε να δείτε περισσότερες φωτογραφίες του El Fuelle στις φωτογραφίες της Zaragoza από 093 ως 105:
www.ispania.gr/index.php?option=com_joom...&Itemid=117#category

Ας ''εξαντλήσω'' λίγο τις προτάσεις στη Θαραγόθα με βάση τα λίγα που ξέρω:

- Αν βρεθείτε εκεί και σας έρθει όρεξη για γρήγορο ελληνικό φαγητό, προτείνω ανεπιφύλακτα το Giros Griego στο Paseo de la Independencia. Το μόνο αυθεντικό ελληνικό φαγητό που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής στην Ισπανία! Έχει και πίτες και κάποια γλυκά και μπύρα Mythos. Μπορείτε να δείτε τις φωτογραφίες από 010 μέχρι 015:
www.ispania.gr/index.php?option=com_joom...&Itemid=117#category

- Για εναλλακτικά πνεύματα, υπάρχει το ψαγμένο χορτοφαγικό μπαρ Birosta, το οποίο διαθέτει βιολογικά προϊόντα, βιβλιοθήκη και βρίσκεται στην περιοχή που θα ονομάζαμε ''τα Εξάρχεια της Θαραγόθα''. Αλήθεια, Jana, πώς λέγεται η περιοχή; Φωτογραφίες 051-053 και 107:
www.ispania.gr/index.php?option=com_joom...&Itemid=117#category

...Τέλος, αν σας αρέσουν οι μπύρες σίτου, ζητήστε την Ámbar Caesaraugusta που είναι τοπική! Φωτογραφίες 054-055:
www.ispania.gr/index.php?option=com_joom...&Itemid=117#category

Uno es capaz de lograr lo que sea, si su entusiasmo no tiene límites.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
14 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 14 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7071 από hispanista
Πάμε τώρα στο Βίγο, όπου προτείνω την tapería-vinoteca O Cunca στην οδό Rosalía de Castro 32.


Αυτή που βλέπετε στη φωτογραφία είναι μια cunca (τη χρησιμοποιούν στη Γαλικία για να πιουν το κρασί).

Το κατάστημα διαθέτει εκλεκτά κρασιά σε ποτήρι ή μπουκάλι... Πολύ καλές τάπας! Μην τυχόν και δεν παραγγείλετε καρπάτσο πάπιας! Απλά θεϊκό! ;)


Καρπάτσο πάπιας


Zamburiñas a la plancha

Uno es capaz de lograr lo que sea, si su entusiasmo no tiene límites.
Last edit: 14 Χρόνια 2 Μήνες πριν by hispanista.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα